Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
129 postów 193 komentarze

Zayazd

Zayazd - Inżynier z wykształcenia, songwriter i grajek z wyboru. Niepoprawny romantyk, miłośnik Historii - oceanu wiedzy o tym, co nas może spotkać. Fan Mickiewicza i Piłsudskiego - ostatnich Wielkich Polaków mających mega-wizje bez udziału dopalaczy...

ROTMISTRZ WITOLD PILECKI - rocznica...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdyby Pilecki urodził się w Stanach Zjednoczonych oglądalibyśmy kolejny, hollywoodzki sequel o jego bohaterskim życiu i śmierci...

Wszak już jako harcerz-ochotnik walczył z bolszewikami w 1918-19r. w obronie Wilna. W 1920r. wstąpił do Wojska Polskiego, broniąc Warszawy przed Moskalami.

Dwudziestolecie międzywojenne – to dla młodego Witolda okres ciężkiej pracy przy podnoszeniu z upadku rodzinnego majątku, działalność patriotyczno-edukacyjna i ustawiczne szkolenie wojskowe (m.in. w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu.

 

Witold Pilecki był jednym z dywizyjnych dowódców podczas kampanii wrześniowej; po kapitulacji nie złożył broni, aktywnie działając w ZWZ Armii Krajowej. Jako pierwszy poinformował świat o zbrodniach niemieckich w obozie koncentracyjnym Auschwitz; w tym celu pozwolił się aresztować podczas łapanki i pod zmienionym nazwiskiem działał na terenie tej „fabryki śmierci”, tworząc tam konspirację.

 

Po wykonaniu zadania i brawurowej ucieczce z oświęcimskiego piekła Pilecki podjął walkę zbrojną z okupantem, ukoronowaniem której był udział w Powstaniu Warszawskim. W międzyczasie wspólnie z legendarnym płk. „Nilem” Fildorfem tworzył konspiracyjne struktury podziemne na wypadek spodziewanej sowieckiej okupacji.

 

Koniec wojny zastał rotmistrza Pileckiego w obozie jenieckim w Murnau w Niemczech. Dołączył do II korpusu polskiego na Zachodzie, ale przy pierwszej okazji oddelegowany został do kraju, by w organizacji niepodległościowej WiN kontynuować walkę o ostateczne wyzwolenie Polski – tym razem spod dominacji sowieckiej.

 

Aresztowany 8 maja 1947r., przez pół roku przesłuchiwany i torturowany przez UB-ckich siepaczy skazany został 15 marca 1948r. na karę śmierci. Prośby o ułaskawienie skierowane do prezydenta Bolesław Bieruta przez obrońcę, przez przyjaciół oświęcimskich i przez Marię, żonę Pileckiego zostały odrzucone. Wyrok wykonano 25 marca; miejsce pochówku nie jest znane.

 

Rehabilitacji bohatera dokonano dopierowe wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w tym procesie.

W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

 

Lech Makowiecki

 

P.S. Obiecałem, że kiedyś specjalnie napiszę balladę poświęconą Rotmistrzowi;

a póki co – dwa „ułańskie” utwory z płyty „Katyń 1940”:

„Honor i Gniew”

 

“Quo vadis Polonia”

I z płyty “Patriotyzm”:

“Ostatni Zayazd”

KOMENTARZE

 • Może to i dobrze
  Piosenki piękne, słuchałem ich już wiele razy i z każdym dosłuchaniem coraz bardziej je lubię, nie mogę się doczekać specjalnie poświęconej Rotmistrzowi.

  Może to i dobrze że nie jest Rotmistrz Pilecki Amerykaninem bo byłby sprowadzony do albo roli jednego z milionów bohaterów mało znanych albo stałby się supermanem strzelającym laserem z oczu a to też nie fajne jest. A tak to rodacy o nim pamiętają i oddają mu należną cześć, przynajmniej co poniektórzy
 • @
  Był także Rotmistrz rolnikiem, naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej, prezesem mleczarni, organizatorem Konnego Przysposobienia Wojskowego "Krakusów" oraz uzdolnionym malarzem i rysownikiem.
 • @Autor
  Jaki film nakręciliby "nasi" filmowcy? Strach się bać, przecież to są ostatnie łajzy antypolskie, antypatriotyczne, antykatolickie i takich jak oni ostatni Żołnierze Wyklęci strzelali przy bliskim spotkaniu, bo o czym było gadać z towarzyszami?

  Zatem to kwestia pomysłu, scenariusza i każdego dalej elementu żeby powstał przyzwoity film o rtm Pileckim. Pytanie czy bardziej dla Polaków (inne akcenty), czy bardziej dla świata - musi być wtedy zrozumiały dla przeciętnego, tępego z historii widza z USA itd
 • Lepsze jest wrogiem dobrego a szczególnie fałszywego a u nas dyktatura proletariatu transformowała sie
  w dyktature medialnych fałszywych autorytetow nawet w Episkopacie z selekcji i kreacji Urzędu ds Wyznań Brystyngierowej i innych bermanowcow.
  Dusza abp Życińskiego (TW "Fiilozof") mimo, że zaniesiona pieśnią bermanowskich judaszy w chórze annaaszy spod żłobu gdzie jest Bóg z udziałem samego Michnika , hrabiego lewego bula i innych policji widnych tajnych i dwupłciowych pod niebios Pileckiego próg nadal wyje za Michnikiem i Grossem a może nawet Marcelim Reichem Ranickim (były cenzor PRL zwany "papieżem niemieckiej krytyki literackiej", protektorem nobilitacji Miłoasa, sZYMBORSKIEJ I gINTERA gRASSA).

OSTATNIE POSTY

więcej
 • HISTORIA ŚWIATA

  OBUDŹ SIĘ, POLSKO

  Zapewne mój wpis przeleci przez Nowy Ekran z szybkością meteorytu; nie publikuję już na tym forum, więc trudno mi oczekiwać, że moderator będzie dla mnie łaskawy... Zamieszczam tę informację głównie z myślą o starych fanach - puśćcie ją dalej... czytaj więcej

 • HISTORIA ŚWIATA

  BALLADA O ROTMISTRZU PILECKIM

  Gdyby był Amerykaninem, Hollywood kręciłoby kolejne sequele z historii jego życia... Jego biografia to materiał na niejeden sensacyjny scenariusz filmowy... czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  TATUAŻ A SPRAWA POLSKA...

  Za czasów mojej młodości tatuaże nosili tylko kryminaliści i marynarze. Pierwsi chcieli się jakoś odróżnić od „frajerów” i zyskać szacunek w oczach współwięźniów. Drudzy – światowcy – łatwiej chłonęli nowinki z egzotycznych krajów. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31