Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
129 postów 193 komentarze

Zayazd

Zayazd - Inżynier z wykształcenia, songwriter i grajek z wyboru. Niepoprawny romantyk, miłośnik Historii - oceanu wiedzy o tym, co nas może spotkać. Fan Mickiewicza i Piłsudskiego - ostatnich Wielkich Polaków mających mega-wizje bez udziału dopalaczy...

HISTORIA ROJA - historią hańby PRL...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Również historią niemocy III RP... Komu tak naprawdę przeszkadza film Jerzego Zalewskiego? Wg mnie można by go skierować wprost do kin w wersji roboczej; są rzeczy ważniejsze niż doskonałość techniczna...

2012-03-04 08:54

 

Byłem na przedpremierowym pokazie filmu „Historia Roja”. To był mój drugi raz (pierwsza prezentacja miała miejsce rok temu). I nic się nie zmieniło w przeciągu tego okresu; ani w odbiorze filmu, ani w jego niepewnej przyszłości. Dlatego powtarzam artykuł, który napisałem 1 marca 2011:

 

    Obejrzałem wczoraj „Historię Roja” (w ziemi słychać lepiej); opowieść losach jednego z „żołnierzy wyklętych”, do tej pory wstydliwie pomijanych, a w najgorszym okresie – zafałszowanych (wciąż gdzieś w tyle głowy mam ten komunistyczny, propagandowy przekaz o „reakcyjnych bandach”).

 

   Obawiałem się, że ze względu na „niehollywoodzki” budżet sceny bitewne i kaskaderskie będą odstawać od światowego poziomu. W tym przekonaniu utwierdzał mnie montażysta filmu, zapowiadając wersję roboczą, próbną, przygotowaną pospiesznie - dla uczczenia obchodzonego po raz pierwszy 1 marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

   Gaśnie światło. Sala wypełniona po brzegi, ludzie siedzą na stopniach, atmosfera niepewności i wyczekiwania.

 

   I nagle szok – dzięki magii kina przenosimy się w inny świat, ciepły, rustykalny, legendarny, pełen nadziei, honoru, bohaterstwa, poświęcenia... Świat babcinych opowieści, znany ze starych albumów, retro-świat piękny i okrutny zarazem, zaskakujący nas oczywista prostotą podziałów: na DOBRO i ZŁO...

 

   Chłoniemy każde słowo padające z ekranu, mając świadomość kilkudziesięciu lat przemilczania racji i wyborów podejmowanych przez „Roja” - głównego bohatera. Zaczynamy rozumieć motywy jego działania, doświadczamy zastraszania i powolnego, „czerwonego” skundlania się części społeczeństwa, podziwiamy heroizm młodych chłopców, ówczesnych prawie że Robin Hoodów.

 

   Oszczędne środki wyrazu: pastelowe kolory, zwalniane tempo niektórych ujęć, porażający realizm (sceny gwałtu i morderstw, popełnianych jakoś „tak normalnie, z marszu, przy okazji” przez żołnierzy Armii Czerwonej), kapitalnie ukazane zbydlęcenie UB-ckich siepaczy etc. To wszystko – zderzane z etosem ludzi podziemia zbrojnego – wbija widza w fotel, przykuwa uwagę, wzrusza, nie pozwala być obojętnym.

 

   Scena życia po życiu „Roja” – kapitalna, mądra, smutna i tragiczna zarazem. Gdyby to ode mnie zależało, pewnie zawahałbym się przed wywołującymi wesołość na sali, współczesnymi wtrętami („Mordo ty moja!”); chociaż już okrzyki żołnierzy wyklętych („Tu jest Polska!”), przeciwstawione pijackim śpiewom funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa ścisnęły mnie za gardło... Dwie i pół godziny przeleciały jak z bicza strzelił jeszcze z jednego powodu: czuliśmy wszyscy głód przekazu z tamtych czasów, chłonęliśmy te sceny, dialogi i monologi jak wyschnięta gąbka wodę, mając świadomość wyjątkowości tej prezentacji.

 

   Reasumując: istnieje ogromne zapotrzebowanie na wojenne „story”. Wbrew „dawkującym” tematykę historyczną decydentom ludzie chcą oglądać dobre, historyczne, polskie filmy wojenne. W dobie konsumpcjonizmu, kosmopolityzacji, braku zasad i etyki - te prawdziwe historie, przedstawiające losy młodych ludzi w chwilach dziejowej próby najmocniej przemawiają właśnie do młodzieży (większość widowni – to młodzi), budząc w niej świadomość narodową, uwrażliwiają na sprawy ważne i piękne.

 

   Dlaczego więc tak mało jest tego typu powrotów do przeszłości? Kto tak skutecznie – od lat – blokuje filmowe produkcje patriotyczne? Komu przeszkadza POLSKOŚĆ?

 

   Jest jeszcze coś, czego zabrakło mi w tym filmie – nawet migawkowo; pokazania współczesnych losów głównych negatywnych bohaterów (pozytywni w większości zginęli w walce, w stalinowskich katowniach lub zamordowani przez komunistyczny trybunał)...

 

   Co robią teraz i jak żyją emerytowani UB-cy (później SB-cy)... Kto kontynuuje dzieło ich życia? W jaki wymiar przeniosła się teraz walka klas? Czym różni się tamta chamska propaganda od współczesnego PR-u? Komu (i do czego) tak naprawdę potrzebna była „gruba kreska”?...

 

Lech Makowiecki

 

P.S. Z cyklu – znalezione w sieci:

„OSTATNI NABÓJ” – sł. muz. wykonanie Lech Makowiecki

 

Na dokończenie filmu potrzeba ok. 1,5 mln zł.

Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej wspiera akcję przyjmując darowizny na konto: 

 

Bank PKO S.A.

Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej

ul. Grażyny 8/12

02-548 Warszawa

nr konta 18 1020 1156 0000 7502 0111 7084

w tytule przelewu wpisać: Akcja „Ratujmy Roja”

 

Szczegóły na stronie internetowej historiaroja.pl

oraz na portalu Facebook: film Historia Roja

 

Przekażcie to dalej, proszę...

 

   

KOMENTARZE

 • Postsowieckie gnomy w PRL-bis nienawidzą Polaków tak samo, jak och ojcowie z UB w PRL
  ~~~
  To co od lat robią te sowiecko-komunistyczne, a więc zbrodnicze bandy w PRL — przemianowne przez sowieckich generałów z Informacji Wojskowej w PRL na postkomunistyczne elity w PRL-bis — jest tylko kontynuacją wcześniejszych wysiłków ich stalinowskich przodków, antypolskich zbrodniarzy z komunistyczno-sowieckich, zdradzieckich partii typu KPP, PPR i PZPR. A także wielu nienawidzących Polaków i polskości — najprzeróżniejszych stalinowskich inżynierów dusz wysłanych do PRL przez komunistycznego zbrodniarza tow. Stalina.**

  Także i pewna głośna pani redaktor z GWna reklamuje swój antypolski blog z Czerskiej — pod miłym jej sercu zbrodniczym hasłem: "Tutaj truje michnikowszczyzna i KPP. Polecam - Ewa Milewicz."

  Zsowietyzowani komuniści — po stalinowsku, za swoimi sowieckimi przyjaciółmi i jednocześnie nadzorcami — nienawidzili Polaków i twierdzili, jak np. pisał to Anatol Fejgin, że: "Trzeba zabić polską dumę, rozstrzelać patriotyzm". Dopóki też mogli — to polskich patriotów masowo mordowali, rozstrzeliwali oraz wywozili do swojego ukochanego, zbrodniczego Związku Sowieckiego.

  —————
  Zob.: http://salski.nowyekran.pl/post/30932,trujacy-nadludzie-gwna-spod-znaku-zdradzieckich-sowieckich-partii-kpp-i-ppr

  ^^^
 • Ogólnopolska akcja pod hasłem "Ratujmy ‘Roja’"
  ^^^
  Pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Ratujmy ‘Roja’"
  "Doszedłem do wniosku, że jedyną możliwością zebrania pieniędzy na dokończenie filmu jest zaangażowanie w to jego odbiorców. Tak narodził się pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Ratujmy ‘Roja’". Chcę przeprowadzić zbiórkę prywatną na ten cel, a po uzyskaniu zgody MSW - zbiórkę publiczną."

  "Pierwszy pokaz odbędzie się 17 lutego w Gdańsku. Organizują go kibice Lechii związani z księdzem Jarosławem Wąsowiczem. Środowisko kibiców bardzo mocno włączyło się w organizację tych pokazów - nie tylko w Gdańsku, ale i w całej Polsce. Kolejne projekcje odbędą się w: Lublinie, Białymstoku, Józefowie, Nowym Sączu, Chojnicach, Szczecinie, Garwolinie, Błoniu, Rzeszowie, Częstochowie, Toruniu. W Warszawie oprócz kibiców Legii zaprosili nas także studenci NZS Uniwersytetu Warszawskiego."

  Strona www.historiaroja.pl
  Program trasy będzie umieszczony na stronie www.historiaroja.pl.
  Na Facebooku powstał także profil Historii Roja. Grupa ta jest coraz liczniejsza.
  * * * * * * *

  Film o Dziemieszkiewiczu ps. “Rój” miał pojawić się na ekranach w marcu ubiegłego roku…[ii]

  Tak przynajmniej sądzili twórcy obrazu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" — jeszcze w listopadzie ubiegłego roku.Tak przynajmniej sądzili twórcy obrazu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" — jeszcze w listopadzie 2010 roku.

  —————
  Zob. całość: http://salski.nowyekran.pl/post/51634,ogolnopolska-akcja-pod-haslem-ratujmy-roja

  ^^^
 • Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za was inni i źle.
  Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. W życiu są rzeczy ważniejsze niż samo życie.

  Nie może być litości dla zlodziejów dobra publicznego w Polsce. Należy wytępić w państwie zlodziejstwo ! Żadne zdrowe spoleczeństwo nie będzie bez zdobycia się na opór czynny, aby znosić gospodarki bandytów podtrzymywanych przez wladze i wladze podtrzymywanych przez bandytów.

  Polacy chcą niepodleglości, lecz pragnęliby, aby ta niepodleglość kosztowala dwa grosze i dwie krople krwi. Ale niepodleglość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.

  Ja nikomu prawie nie ufam, a cóż dopiero Niemcom. Marzeniem Niemiec jest doprowadzenie do kooperacji z Rosją. Dojście do takiej kooperacji byloby naszą zgubą. Do tego dopuścić nie można. Mimo ogromnych różnic w systemach i kulturze Niemiec i Rosji, trzeba stale pilnować tej sprawy. Na świecie powstaly już dziwaczniejsze sojusze. Jak przeciwdzialać? Gra będzie trudna przy paraliżu woli i krótkowzroczności Zachodu.
  Józef Pilsudski
  W 1933 roku, kiedy Pilsudski kazal stanąć naszym wojskom na granicy z Niemcami, by zloić Hitlerowi dupę - Francja uczynila wszystko by temu zapobiec - Marszalek powiedzial wówczas - Nawet, jeżeli to my na niego (Hitlera) napadniemy, to i tak będzie to obrona.
  Czyż nie mial sluszności?
 • .
  Ja też byłem ostatnio na pokazie Roja. Jeśli zbiorą potrzebne pieniądze, odpowiednio zmontują całość i poprawią dźwięk, to zapowiada się świetny film:))
 • Jak na te finanse to film jest dobry.
  Trochę zbyt hollywoodzkie sceny nadmiernie spornografizowane. W scenach ubowskich pijatyk trochę zbyt dużo pijackiego wymachiwania pistoletami przy głowach notabli. Poza środowiskiem moczarowców trzymanych jako dyżurni antysemici wyżsi oficerowie UB, KBW i INf. raczej nie entuzjazmowali sie manifestowaniem fascynacji rosyjska ruletka
 • @Ciri 14:10:08
  im przeszkadzała, a teraz przeszkadza ich spadkobiercom

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Emil_Merz

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Wajsblech

  http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_R%C3%B3%C5%BCa%C5%84ski

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Salomon_Morel

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Gurowska

  http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Czaplicki

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Helena_Woli%C5%84ska

  Alicja Graff żona Kazimierza Graffa stalinowskiego prokuratora

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Alicja_Graff

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Graff

  Gustaw Auscaler, Paulina Kern linka brak

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Berman
 • cześć i chwała
  http://www.youtube.com/watch?v=7ks_bycQtgU&feature=related

  Osuszył czas mokradła krwi,
  Czerwone słońce znów w zenicie...
  Czy warto było w wojny dni
  Za taki kraj oddawać życie?

  Słychać pokoleń drwiący śmiech,
  To komuniści mają święto,
  Lecz Mądry Bóg w Osobach Trzech
  Pamięta, za co Was wyklęto.

  Zanim ostatni pójdzie z Was
  W niebieskiej partyzantce służyć,
  Wszyscy staniemy jeszcze raz.
  Może historia się powtórzy...

  Ujada sztab lewackich szmat
  I wściekle wrzeszczy swołocz UBecka
  Że tamtą Polskę uznał świat,
  Gdy armia tkwiła w niej sowiecka.

  Amerykański pisze Żyd
  O Waszej za holocaust winie,
  Obce Żydowi słowo "wstyd",
  Choć w polskiej chował się rodzinie.

  Zanim ostatni pójdzie z Was
  W niebieskiej partyzantce służyć,
  Wszyscy staniemy jeszcze raz.
  Może historia się powtórzy...

  Wystawę oto macie dziś,
  Skoro najlepszą bronią pamięć
  I groźna tej wystawy myśl
  - Że wolnych ludzi nic nie złamie.

  Niech się prostuje nieszczęść splot
  I niechaj drżą moskiewskie karły.
  Hańba wierzącym w Sierp i Młot,
  Chwała za niepodległość zmarłym.

  Zanim ostatni pójdzie z Was
  W niebieskiej partyzantce służyć,
  Wszyscy staniemy jeszcze raz.
  Może historia się powtórzy...


  -----------------------------------------------------------------------------------------
  Rok 1997, słowa Leszek Czajkowski. Piosenka dedykowana "Polskiemu Podziemiu Niepodległościowemu ze szczególnym uhonorowaniem Narodowych Sił Zbrojnych". Przedruk z "Naszej Polski" nr 17 (83), 23 kwietnia 1997
 • @Ciri 14:10:08
  i tm też

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Dorn

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Daniel_Rotfeld

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Geremek

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Borowski

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Michnik
 • Komu przeszkadza POLSKOŚĆ?
  Zawsze tym samym. I jest kwestia zmiany definicji polskości, ci dranie promują Miłosza, Szymborską itd jako wzorce, a nie Wyklętych, których określają niekiedy jako morderców.

  Kto może niech wpłaci jakąś kasę na dokończenie filmu. Trzeba akcję zbiórki nagłośniać stale, przypominać. Od dawna twierdzę że takie filmy (ale do cholery bez scen seksu, to nie erotyki) powinniśmy sami kręcić za własne pieniądze.
 • dokończenie filmu
  tak sobie pomyślałem - skoro brakuje kasy na dokończenie filmu - czy nie można by było zrobić przedsprzedaży biletów - chętnie bym już dziś kupił parę biletów na ten film. Nawet, gdyby się okazało, że muszę trochę poczekać.....
  Do czytających- przekażcie komu trzeba takie rozwiązanie.

OSTATNIE POSTY

więcej
 • HISTORIA ŚWIATA

  OBUDŹ SIĘ, POLSKO

  Zapewne mój wpis przeleci przez Nowy Ekran z szybkością meteorytu; nie publikuję już na tym forum, więc trudno mi oczekiwać, że moderator będzie dla mnie łaskawy... Zamieszczam tę informację głównie z myślą o starych fanach - puśćcie ją dalej... czytaj więcej

 • HISTORIA ŚWIATA

  BALLADA O ROTMISTRZU PILECKIM

  Gdyby był Amerykaninem, Hollywood kręciłoby kolejne sequele z historii jego życia... Jego biografia to materiał na niejeden sensacyjny scenariusz filmowy... czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  TATUAŻ A SPRAWA POLSKA...

  Za czasów mojej młodości tatuaże nosili tylko kryminaliści i marynarze. Pierwsi chcieli się jakoś odróżnić od „frajerów” i zyskać szacunek w oczach współwięźniów. Drudzy – światowcy – łatwiej chłonęli nowinki z egzotycznych krajów. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31